Remont wiejskiej świetlicy, urządzenie placu zabaw i boiska to najważniejsze cele, które stawiają przed sobą mieszkańcy Szuci. Wieś ma już gotowy plan rozwoju, jednogłośnie zaakceptowany przez lokalną społeczność. Teraz dokument czeka na przyjęcie przez Radę Gminy Jedwabno.

Zaczną od świetlicy

INWESTUJĄ W LUDZI

Nie od dziś wiadomo, że nawet najambitniejsze zamierzenia związane z rozwojem poszczególnych miejscowości nie mają szans na realizację bez wsparcia i zaangażowania samych mieszkańców. Obaw takich nie ma w przypadku Szuci. Wieś, jako druga w gminie Jedwabno przygotowała swój plan rozwoju. Dokument taki, zatwierdzony przez Radę Gminy powstał już wcześniej dla Czarnego Pieca. Podobne plany mają być opracowane jeszcze w siedmiu miejscowościach na terenie gminy. Określają one najważniejsze cele i potrzeby danych wsi oraz są pierwszym krokiem w kierunku ubiegania się o środki unijne. W odróżnieniu od innych miejscowości, Szuć nastawiła się na realizację tzw. projektów miękkich, związanych głównie z inwestowaniem w zasoby ludzkie.

- Wodociąg i kanalizację już u siebie mamy, więc nie musimy się koncentrować na „twardych” przedsięwzięciach - tłumaczy sołtys Szuci Marianna Barańska.

ŚWIETLICA, PLAC ZABAW, BOISKO

Plan rozwoju wsi na lata 2008-2013 opracowała Rada Sołecka, w skład której oprócz sołtys wchodzą jeszcze: Sławomir Ambroziak, Mirosław Krajza, Zdzisław Łachacz, Marcelina Ambroziak i Andrzej Olbryś. W tworzeniu dokumentu pomagała też radna Joanna Kowalczyk. Prace nad nim trwały od wiosny tego roku. Najważniejsze zadania, które stawiają przed sobą jego autorzy to remont stojącej w centrum miejscowości świetlicy, urządzenie placu zabaw oraz przekształcenie nieużytkowanego boiska w nowoczesny obiekt sportowy do gry w siatkówkę i koszykówkę. W planach jest także zagospodarowanie przepływającej przez Szuć rzeki Omulew i budowa stanicy kajakowej. Podniesieniu atrakcyjności turystycznej służyć ma również wyznaczenie i oznakowanie ścieżek pieszych i rowerowych oraz tras konnych. Wśród wymienionych w planie priorytetów znalazła się także ochrona i wykorzystanie zabytkowych obiektów znajdujących się w miejscowości. Chodzi tu przede wszystkim o zagospodarowanie cmentarza baptystów oraz uporządkowanie terenu wokół kapliczki. Wartość projektów wyszczególnionych w planie opiewa na kwotę 500 tysięcy złotych.

PLUSY I MINUSY NATURY 2000

Dokument wymienia także słabe i mocne strony wsi oraz stojące przed nią szanse i zagrożenia. Jego autorzy wśród słabych stron wymieniają między innymi brak odpowiedniego zaplecza dla działalności kulturalno-oświatowej i rekreacyjno-sportowej, brak ogólnego dostępu do internetu oraz peryferyjne położenie w sąsiedztwie terenów byłego poligonu wojskowego „Muszaki”. Mocne punkty miejscowości to przede wszystkim kapitał ludzki, czyste środowisko i walory przyrodniczo-krajobrazowe. Co ciekawe, twórcy planu pośród szans, jak i zagrożeń wymieniają program Natura 2000. Z jednej strony nakłada on na mieszkańców zajmujących się rolnictwem szereg ograniczeń i wymogów proceduralnych związanych choćby z realizacją inwestycji, z drugiej stwarza szanse na promocję walorów przyrodniczych miejscowości.

Z MYŚLĄ O MŁODYCH

Sołtys Barańska nie kryje, że najbardziej leży jej na sercu modernizacja świetlicy. Już teraz dwa razy w tygodniu odbywają się tu zajęcia dla dzieci od najmłodszych klas szkoły podstawowej do gimnazjum. W środy prowadzą je nauczycielki, a w piątki, instruktorki GOK w Jedwabnie. Niezależnie od przygotowanego planu, do Fundacji Wspomagania Wsi w ramach konkursu „Nasza świetlica, nasz klub”, trafił wniosek opracowany przez gminę i Stowarzyszenie Pro Publico Bono zakładający modernizację ogrzewania w budynku, zakup trzech komputerów, w tym jednego z internetem oraz wymianę okien. Opiewa on na kwotę 21 tysięcy złotych. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić do końca stycznia.

- Zależy nam na tym, by świetlica służyła przede wszystkim najmłodszym mieszkańcom wsi, by tu mogli spędzać czas, zamiast się nudzić - podkreśla Marianna Barańska.

Plan rozwoju wsi został przedstawiony mieszkańcom podczas zebrania w piątek 9 listopada. W trakcie głosowania przyjęli go jednogłośnie. Dokument czeka teraz na zatwierdzenie przez Radę Gminy Jedwabno.

Ewa Kułakowska/Fot. A. Olszewski