Wygląd szczycieńskiego dworca kolejowego już od dawna pozostawia wiele do życzenia. Wszystko ma się jednak zmienić już w maju tego roku. Obiekt przejdzie remont, którego celem jest przywrócenie mu dawnego blasku.

Wyremontują dworzec

Po modernizacji linii kolejowej Szczytno-Olsztyn, w czasie której na szczycieńskiej stacji powstał m.in. nowoczesny peron, teraz przyszedł czas na remont dworca kolejowego. Budynek został oddany do użytku w 1883 roku, czyli w czasie otwierania kolejowego połączenia z Olsztynem. W krótkim czasie uruchomione zostały następne połączenia kolejno z Ełkiem, Nidzicą i Czerwonką. Tym samym Szczytno stało się ważnym węzłem kolejowym. W czasach świetności dworzec obsługiwał ponad 20 połączeń dziennie, a na parterze obiektu znajdowały się m.in. pomieszczenia kasowe, ogrzewana poczekalnia, przechowalnia bagażu, a nawet bar. Niestety dworzec od wielu już lat nieustannie niszczał. Do dziś niewiele zostało także z jego oryginalnej elewacji wykonanej z czerwonej cegły, której części zostały w czasie poprzednich prac konserwatorskich pokryte farbą lub otynkowane.

Dopiero ostatnie lata okazały się dla dworca nieco lepsze. W zeszłym roku wyremontowany został dach, wymieniono także orynnowanie. W tym roku prace mają już być bardziej widoczne dla postronnego mieszkańca, a sam dworzec może w końcu przestać odstraszać podróżnych.

Zgodnie z rozpisanym przez PKP S.A. przetargiem, głównym celem prac ma być wyeksponowanie pierwotnego wyglądu obiektu. Nałożone na elewację tynki mają zostać skute, a sama cegła oczyszczona chemicznie. Wymianie lub renowacji będą poddane elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Dodatkowo usunięte zostaną zewnętrzne rolety antywłamaniowe, które zastąpią wewnętrzne. Zdemontowane będą również istniejące szyldy reklamowe oraz inne elementy elewacyjne pomieszczeń usługowych i handlowych, a także zadaszenia nad drzwiami wejściowymi, które zastąpią nowe, stylizowane. Prace remontowe obejmą także charakterystyczną, drewnianą wiatę peronu, która zostanie oczyszczona i pomalowana, a znajdująca się pod nią posadzka wymieniona. Odtworzone zostaną również oryginalne drewniane ogrodzenia i wiatrownice. Termin składania ofert mija 19 lutego, a o wyborze wykonawcy zadecyduje cena. Przewidziany czas zakończenia prac to koniec kwietnia tego roku.

Łukasz Łogmin