Z dwutygodniowym poślizgiem, ale za to bardzo uroczyście obchodzono w Szczytnie Hubertusa, święto patrona leśniczych i myśliwych. Osobom zasłużonym dla łowiectwa wręczono odznaczenia i listy gratulacyjne.

Święto Hubertusa

PODZIĘKOWANIA I OBAWY

Tegoroczne obchody Hubertusa w powiecie szczycieńskim zainaugurowała uroczysta msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, której przewodniczył ks. Andrzej Wysocki, od niedawna kapelan myśliwych i leśników powiatu szczycieńskiego.

Później uroczystości kontynuowano w Miejskim Domu Kultury, gdzie w asyście pocztów sztandarowych kół myśliwskich i przy akompaniamencie sygnalistów uhonorowano osoby zasłużone dla łowiectwa.

Złote Medale Zasługi Łowieckiej, najwyższe odznaczenia przyznawane myśliwym, otrzymali Krzysztof Roman (koło "Świt" Pasym) i Marian Pop ("Jeleń" Szczytno). Brązowe medale przyznano - Marianowi Bachanowi, Teodorowi Rezanko i Januszowi Raczyńskiemu (wszyscy "Sokół" Szczytno) oraz Henrykowi Białczakowi ("Żbik" Szczytno). Medalami "Zasłużony dla Łowiectwa" uhonorowano z kolei oddział Muzeum Mazurskiego w Szczytnie i Jana Zalewskiego ("Echo" Wielbark). Przyznano też Listy Gratulacyjne osobom zajmującym się edukacją młodego pokolenia. Jeden z nich otrzymała Anna Boruszewska z Nadleśnictwa Szczytno za cykl artykułów "Natura 2000", publikowanych na łamach "Kurka Mazurskiego" w dodatku "Eko Kurek". Wyróżnieni zostali też nauczyciele: z Lipowca - Alicja Borkowska i gminy Dźwierzuty - Janina Bruchwałd i Bogdan Zajączkowski.

Gratulując wyróżnionym, prezes Szczycieńskiego Towarzystwa Przyrodniczo-Łowieckiego, łowczy rejonowy Ludwik Narewski podkreślał duży wkład myśliwych w ochronę wielu gatunków dzikich zwierząt.

- Dzisiejsze łowiectwo nie kojarzy się już z wielkimi łowami i zabijaniem - podkreślał prezes. Ostrzegał, że największym zagrożeniem dla leśnej zwierzyny są obecnie "mędrcy ekologiczni i politycy", którzy swoimi działaniami doprowadzili do zachwiania zrównoważonego rozrodu przyrodniczego. - Prawo dotyczące całokształtu ochrony zwierząt powinno być niezwłocznie zmienione - apelował do obecnego na uroczystości posła Adama Krzyśkowa.

- Co tylko będę mógł w swojej pracy parlamentarnej zdziałać na rzecz łowiectwa i leśnictwa, to uczynię - zapewniał poseł, dziękując przy okazji zebranym za masowe poparcie w ostatnich wyborach do parlamentu.

EGZAMIN NA PIĄTKĘ

Święto Hubertusa oficjalnie można obchodzić w Polsce dopiero od lat 90. ubiegłego wieku, od chwili uzyskania wolności. Powiat szczycieński należy do tych samorzadów, które czynią to bardzo uroczyście. Zwracał na to uwagę łowczy zarządu okręgowego Dariusz Zalewski: - Szczytno i powiat dużą uwagę przykładają do kultywowania pięknych tradycji łowieckich. Organizatorzy dzisiejszego spotkania spisali się na piątkę - nie szczędził pochwał odpowiedzialnym za przygotowanie powiatowych obchodów Hubertusa. Byli nimi Polski Związek Łowiecki, starostwo, Szczycieńskie Towarzystwo Przyrodniczo-Łowieckie i działające przy WSPol. koło łowieckie "Knieja".

(olan)/Fot. M.J.Plitt