Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego, Cecylia Chorążewicz i Jan Szydłowski to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu na czystą i piękną posesję gminy Rozogi. Wyniki ogłoszono podczas niedawnych dożynek gminnych.

Stawiają na estetykę

Konkurs „Czysta i piękna posesja” jest organizowany w gminie Rozogi już od kilku lat. Na celu ma on przede wszystkim zachęcenie mieszkańców do dbałości o estetykę najbliższego otoczenia. W tym roku do udziału zgłosiło się 12 uczestników ocenianych w trzech kategoriach. Komisja konkursowa brała pod uwagę wygląd całej posesji, dobór gatunków roślin, kompozycje kwiatów jednorocznych z bylinami, walory ozdobne, estetykę ogrodu i jego dostosowanie do budynków. W kategorii „posesje gospodarstw rolnych” pierwsze miejsce zajęła Cecylia Chorążewicz z Orzeszek, a drugie – Danuta Dąbkowska z Dąbrów. Wśród posesji niebędących gospodarstwami rolnymi zwyciężył Jan Szydłowski z Rozóg, drugie miejsce, ex eaquo przyznano Mirosławie Bruderek z Rozóg i Leokadii Gronowskiej z Wilamowa. Równorzędne trzecie miejsca zajęli: Teresa Czajkowska z Dąbrów, Ryszard Staszewski z Rozóg, Krystyna Wiśniewska z Rozóg, Stanisława Zdunek i Zofia Kosiorek (obie z Orzeszek). W kategorii „posesje instytucji, jednostek organizacyjnych gminy i pozostałe” pierwsze miejsce zajęło Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Rozogach, a drugie – Przedszkole Samorządowe w Rozogach.

Jedna z triumfatorek tegorocznej edycji konkursu, Cecylia Chorążewicz z Orzeszek, brała w nim udział już po raz kolejny. Jak mówi, zaczęło się od wyróżnień, potem zajmowała przeważnie drugie miejsca. Laureatka prowadzi wraz z mężem 40-hektarowe gospodarstwo odziedziczone po teściach, w którym hoduje 28 sztuk bydła mlecznego. Dbałość o posesję to hobby pani Cecylii i odskocznia od codziennych obowiązków. Jaki był jej klucz do sukcesu w konkursie? - Każdego dnia trzeba pamiętać o tym, żeby w gospodarstwie wszystko było na swoim miejscu. Wtedy jest mniej pracy – zdradza pani Cecylia. Nagrodę pieniężną za zwycięstwo zamierza przeznaczyć na zakup sadzonek kwiatów, nasion i drzewek do swojego ogrodu.

(ew)/fot. archiwum UG w Rozogach