W najbliższy poniedziałek 6 grudnia arcybiskup Edmund Piszcz, Metropolita Warmińsko-Mazurski poświęci i odda oficjalnie do użytku kaplicę pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej przy kościele św. Brata Alberta.

Nowa kaplica

Pierwsza msza

Dekretem Biskupa Warmińskiego z dnia 10 czerwca 1990 r. powstała parafia św. Brata Alberta w Szczytnie, współtworzaca dekanat szczycieński i obejmujaca część miasta pomiędzy linią kolejowa Szczytno-Pisz a ulicami: Warszawską, 1 Maja, Poznańską i Lemańską. Dokument biskupi wszedł w życie 1 lipca. Tego dnia umieszczono przy ul. Lanca krzyż, który stoi tam do dziś. Przyniesiono go w procesji z kościoła Wniebowzięcia NMP i odprawiono przy nim polowa, pierwszą w tej parafii mszę św.

W szkole i namiocie

Proboszczem nowej wspólnoty kościelnej został ks. prałat Lech Lachowicz, który swoją funkcję pełni do dziś. Do końca sierpnia 1990 r. msze św. i inne sakramenty sprawował w sali gimnastycznej Liceum Ogólnokształcącego. Tak było przez pierwsze dwa miesiące. Przez dwa następne do tego celu służył postawiony przy ul. Lanca wojskowy namiot wypożyczony ze szkoły oficerskiej.

Zmiana lokalizacji

Ze względu na plany poprowadzenia obrzeżami miasta obwodnicy, mającej biec przez teren budowy kościoła i z powodu obecności licznych instalacji podziemnych budowę tymczasowej kaplicy parafialnej przeniesiono w inne miejsce - zbieg ulic Świerczewskiego (obecnie Piłsudskiego) i Związku Jaszczurczego (obecnie Wileńska). Było to 24 września 1990 r. Pierwszą mszę św. w niewykończonym pomieszczeniu odprawiono 15 października. Regularną modlitwę w tym miejscu rozpoczęto 28 października 1990 r.

Początki budowy

Tydzień później została podpisana umowa między proboszczem i architektem na wykonanie projektu ośrodka parafialnego. Pozwolenie na budowę Urząd Rejonowy wydał 19 lipca 1994 r.

Od 1996 r. z sali parafialnej i zaplecza korzystają wierni. Kapłani mieszkający przez 10 lat na stancjach, przeprowadzili się na plebanię w roku 2000.

Murowana i oszklona

Osobom przejeżdżającym ulicą Wileńską rzuca się w oczy wysunięta w tę stronę kaplica o dwóch ścianach oszklonych pozorowanymi witrażami. Zwieńczona błyszczącym z daleka krzyżem na szczycie, stanowi część domu parafialnego. Od pół roku służy wiernym na czuwania modlitewne, pierwszosobotni różaniec i msze św. ślubne. Od niedawna są też w niej odprawiane msze święte w dni powszednie, kiedy przychodzi niewiele osób.

Drewniana kaplica natomiast pełni funkcję świątyni parafialnej w niedziele i święta. Tak będzie, dopóki nie zostanie przygotowany do tego celu budowany kościół. Ks. Lachowicz twierdzi, że tylko Pan Bóg wie kiedy to nastąpi, lecz kiedyś wyraził pragnienie, by było to w 2006 r.

W nowej kaplicy, dzięki niedużej powierzchni i grzejnikowi, jest znacznie cieplej niż w starej. Jasne wnętrze, na wpół drewniany sufit, terakotowe podłogi i skromne, ale eleganckie wyposażenie, tworza "domową" atmosferę modlitewną. Wrażenie to wzmacniają różnorodne wizerunki Matki Chrystusowej, umieszczone na jednej ze ścian. Centralne miejsce zajmuje obraz patronalny świątyni. Co ważniejsze: szczycieńska Ostra Brama, dzięki specjalnemu tabernakulum - już od 7 grudnia - otworzy wiernym, możliwość całodziennej adoracji Chrystusa Eucharystycznego.

Poświęcenia i oficjalnego oddania do użytku kaplicy pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej dokona 6 grudnia o godz. 16 arcybiskup Edmund Piszcz, Metropolita Warmiński.

Iwona Lipka

2004.12.01